Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Prowadzenie samochodu bez odpowiednich uprawnień nie tylko naraża kierowcę na poważne konsekwencje prawne, ale przede wszystkim może stać się przyczyną śmiertelnego zagrożenia. Przepisy wyraźnie określają, jak wysoki mandat za jazdę bez prawa jazdy grozi osobie, która wsiada do samochodu bez odpowiednich uprawnień. Ile więc kosztuje prowadzenie auta mimo braku kwalifikacji? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Jaka kara za jazdę bez prawa jazdy?

Osoby, które nigdy nie zdobyły prawa jazdy, a mimo to zdecydowały się wsiąść za kierownicę, powinny liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jeszcze w 2021 roku górna granica mandatu za brak praw jazdy wynosiła 500 zł. Jak nietrudno się domyślić, taka kara nie była w stanie odstraszyć wielu nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiadali "za kółko" mimo braku uprawnień.

Taka kara to jednak już przeszłość – obecnie jazda samochodem bez uprawnień traktowana jest jako wykroczenie i podlega karze grzywny. Mandat za brak prawa jazdy 2022 może wynieść nawet 5000 zł. To jednak nie koniec. Wobec kierowcy ukaranego grzywną orzekany jest również zakaz prowadzenia pojazdów – jego długość ustala sąd.

Jeśli w pojeździe, obok kierującego bez uprawnień, nie ma drugiego kierowcy, który mógłby wrócić samochodem do domu, wówczas auto zostanie odholowane na koszt kierującego. Ostatecznie oznacza to, że jazda bez prawa jazdy w 2022 roku może kosztować znacznie więcej niż tylko 5000 zł.

Jaki mandat za jazdę bez prawa jazdy odpowiedniej kategorii?

Prowadzenie pojazdu mimo braku odpowiedniej kategorii prawa jazdy traktowane jest tak samo, jak jazda bez żadnych uprawnień. Co więcej, w toku postępowania sądowego, sąd może zadecydować o odebraniu prawa jazdy innej kategorii.

Musisz również zdawać sobie sprawę z faktu, że uprawnienia do kierowania pojazdem otrzymujesz dopiero w momencie odebrania prawa jazdy w wydziale komunikacji. Oznacza to, że prowadzenie samochodu:

  • w trakcie robienia kursu na prawo jazdy,
  • przed egzaminem praktycznym,
  • po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu,

również podlega karze, ponieważ zgodnie z przepisami, traktowane jest jako jazda bez prawa jazdy. 2022 rok nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jazda autem po zatrzymaniu prawa jazdy

Nieco inna kara za jazdę bez prawa jazdy grozi w momencie, gdy mimo zatrzymania dokumentu na 3 miesiące, np. za przekroczenie prędkości o 50 km/h wsiądziesz do samochodu w trakcie trwania zakazu. Wówczas, w razie kontroli, musisz liczyć się z wydłużeniem kary do 6 miesięcy. Kolejne złamanie zakazu może prowadzić do całkowitej utraty uprawnień, wymagającej ponownego ukończenia kursu i zdania egzaminu.

Jazda bez prawa jazdy 2022 – to może sporo kosztować!

Prowadzenie pojazdu bez aktualnych uprawnień może okazać się bardzo kosztowne. Nie chodzi przy tym jedynie o kary finansowe czy skutki, które powoduje czasowe bądź całkowite odebranie prawa jazdy. Kierowca, który mimo braku kwalifikacji decyduje się wyjechać samochodem na drogę, stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie oraz wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo innych osób zawsze powinno być priorytetem, dlatego warto wielokrotnie zastanowić się nad tym, czy warto wsiadać za kierownicę, nie mając prawa jazdy.

 

Sprawdź też: Kurs prawa jazdy Katowice cena


Drukuj