młoda, uśmiechnięta kobieta siedząca za kierownicą samochodu

Dlaczego warto zrobić kurs prawo jazdy? 7 argumentów za posiadaniem prawa jazdy

Posiadanie prawa jazdy wielu aktywnym kierowcom wydaje się czymś zupełnie oczywistym - samochodem podróżujemy na wakacje, jeździmy po zakupy, odwozimy dzieci do szkoły i dojeżdżamy do pracy. Traktujemy jego obecność i dostępność jako coś zupełnie naturalnego. Umiejętność jazdy samochodem ma wiele zalet, których często na co dzień nie dostrzegamy, przyzwyczajeni do komfortu i swobody.

Jakich argumentów użyć, aby do zrobienia prawa jazdy zachęcić tych, którzy się przed tym wzbraniają? Oto kilka najważniejszych zalet i korzyści płynących z faktu posiadania prawa jazdy. Przeczytaj - być może ktoś Ci bliski od lat rozmyśla nad zrobieniem prawa jazdy, ale nie potrafi zrobić tego pierwszego kroku? A może argumenty "za" potrzebne są właśnie Tobie? Zapraszamy do lektury!

Prawo jazdy - nieoceniony komfort podróżowania

Prawo jazdy to przede wszystkim ogromna wygoda poruszania się w ruchu drogowym. Nie musisz wcześniej wychodzić z domu, aby dojść na przystanek komunikacji miejskiej, nie musisz też czekać w mrozie, deszczu czy upale na spóźniony autobus albo tramwaj. No i martwić się przesiadkami, zwłaszcza w przypadku tras podmiejskich. Mając prawo jazdy, możesz w każdej chwili wsiąść do samochodu i pojechać tam, gdzie chcesz, szybko i sprawnie.

Prawo jazdy pozwoli Ci też zabrać całą rodzinę na wymarzony urlop i podróżować w komfortowych warunkach. Oczywiście jazda pociągiem może być ekscytująca, ale czy przy konieczności dźwigania toreb i walizek dla całej rodziny rzeczywiście taka będzie? Zapewne nie. Jako kierowca po prostu wrzucasz wszystko, czego potrzebujesz (a nawet więcej) do bagażnika samochodu i ruszasz w trasę.

Prawo jazdy to wygoda w życiu codziennym

Do faktu posiadania prawa jazdy warto podchodzić pragmatycznie - na co dzień spędzasz długie godziny na dojazdach? Wracasz późnym popołudniem z pracy, pod drodze załatwiając sprawy urzędowe, a potem zmęczony fizycznie i psychicznie musisz jeszcze zrobić zakupy na cały tydzień i przynieść je w rękach ze sklepu? W wolnej chwili wybierasz się do sklepu po nowy regał lub stolik nocny? Jak to wszystko przewieźć autobusem? Taki problem to nie problem - ale tylko dla tych, którzy mają prawko.

Pozostaje jeszcze jeden istotny aspekt, jeśli chodzi o wygodę poruszania się własnym autem - zawsze znajdzie się w nim dla Ciebie miejsce siedzące, czego nie można zagwarantować w przypadku środków komunikacji zbiorowej. Problem ścisku również nie będzie Cię dotyczył, nawet jeśli weźmiesz ze sobą maksymalną ilość pasażerów.

Prawo jazdy zapewnia swobodę i niezależność bez ograniczeń

Nie da się ukryć, że prawo jazdy pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, zwłaszcza jeśli dużo przemieszczasz się po mieście. Bo o ile pojazdy komunikacji miejskiej rzeczywiście zwykle nie stoją w korkach, lecz poruszają się po własnych pasach lub torowisku, o tyle rzadko kiedy można nimi dotrzeć do mniejszych osiedli czy na przedmieścia. W takich przypadkach podróż zajmuje naprawdę sporo cennego czasu. Ten problem zupełnie nie dotyczy tych, którzy mają własne auto i prawo jazdy.

samochód do nauki jazdy, plac manewrowy

Nowe perspektywy zawodowe

Mając prawo jazdy możesz też wstąpić w szeregi kierowców zawodowych. Możliwości jest sporo - możesz zostać kierowcą taksówki, samochodu dostawczego, kurierem czy kierowcą autobusu albo tramwaju, a po zaliczeniu dodatkowego kursu, jednym z instruktorów nauki jazdy.

Poszczególne uprawnienia wymagają oczywiście dodatkowego szkolenia, ale warto zacząć zdobywając prawo jazdy kategorii B, a kolejne kursy prawo jazdy robić w zależności od wybranego kierunku zawodowego - jeśli chcesz zostać jednym z kierowców zawodowych, możesz zdecydować się na prawo jazdy kat. C (dla kierujących pojazdami ciężarowymi), C+E (na samochód ciężarowy z przyczepą), kategorii D (dla kierowców autobusów) lub kategorii D+E (dla kierowców autobusów z przyczepą).

Nawet jeśli wcale nie wiążesz swojej przyszłości z zawodem kierowcy zawodowego, fakt posiadania prawa jazdy może się okazać dla Ciebie dodatkowym atutem - ofert pracy, w których oczekiwaniem uzupełniającym pracodawcy wobec aplikanta jest właśnie prawo jazdy, jest bardzo dużo.

Satysfakcja z sukcesu

Robiąc prawo jazdy zapewniasz sobie ogromną satysfakcję. Po pierwsze - prowadzenie samochodu jest samo w sobie wielką przyjemnością, wiąże się z ekscytacją i poczuciem wolności. Po drugie natomiast - pozwala Ci zdobywać nowe doświadczenie i przełamywać swój lęk, niepewność i tremę.

Czy kurs nauki jazdy jest stresujący? Na pewno dla wielu kursantów jest - pierwsze godziny szkolenia praktycznego spędzone na placu manewrowym przerażają, pytania na egzamin teoretyczny wydają się zawikłane i niejasne, a stres związany z egzaminem praktycznym wielu kursantom spędza sen z powiek. Im więcej jazd będziesz miał jednak za sobą, tym będziesz bardziej zrelaksowany, a kiedy już otrzymasz swoje prawo jazdy, przekonasz się, że było warto.

Oszczędność na taksówkach, busach i pociągach

Zaletą posiadania uprawnień do kierowania samochodem jest również oczywisty fakt, że nie będziesz musiał płacić za taksówki czy bilety komunikacji zbiorowej - to się opłaca zwłaszcza tym, którzy dojeżdżają codziennie do pracy i odwożą dzieci do szkół czy przedszkoli.

Poczucie bezpieczeństwa

Ostatni, choć wcale nie najmniej istotny, powód, dla którego warto mieć prawo jazdy, to właśnie poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia. W każdej chwili możesz, jeśli zajdzie taka potrzeba, odwieźć bliską Ci osobę do placówki medycznej bez konieczności czekania na przyjazd taksówki lub wizytę domową lekarza. To wielki komfort, zwłaszcza dla rodziców lub opiekunów osób starszych.

Zapisz się na kurs nauki jazdy  - nie ma się czego obawiać!

Znasz już powody, dla których warto zrobić prawo jazdy. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości i obawiasz się zrobić ten pierwszy krok, pamiętaj, że strach ma wielkie oczy. Zobacz jaki przebieg mają kursy prawo jazdy organizowane przez ośrodki szkolenia kierowców.

Każdy kurs składa się z dwóch części: pierwszą z nich jest kurs teoretyczny, na którym poznasz przepisy określające zasady bezpiecznego poruszania się pojazdem samochodowym. W części teoretycznej nauczysz się także pierwszej pomocy i podstaw technicznej obsługi samochodu. Tę część kończy egzamin teoretyczny, a do zdawania egzaminu możesz się przygotować wykorzystując wykłady online - możesz korzystać z nich w dowolnym miejscu, np. w autobusie. Rozwiązuj testy na prawo jazdy, kiedy tylko możesz, a bez trudu poradzisz sobie na egzaminie teoretycznym.

Kiedy już zdasz teoretyczny egzamin wewnętrzny, możesz przystąpić do szkolenia praktycznego. Pierwsze jazdy w ramach kursu odbywają się na placu manewrowym, kolejne już w mieście, w prawdziwym ruchu drogowym. Kurs praktyczny, podobnie jak teoretyczny, kończy egzamin wewnętrzny, który kursant zdaje pod okiem swojego instruktora.

młody mężczyzna, kierowca

Uprawnienia kierowcy zdobywa się po pozytywnie zaliczonym egzaminie państwowym zdawanym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD), który również składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na egzaminie teoretycznym nic Cię nie powinno zaskoczyć - obowiązują te same pytania, co na egzaminie wewnętrznym. Aby się przygotować do zdania egzaminu, po prostu rozwiązuj testy na prawo jazdy dostępne w sieci.

Ostatni, najtrudniejszy etap, to egzamin praktyczny. Na egzaminie państwowym zostanie Ci przydzielony egzaminator z WORD, który najpierw sprawdzi, czy znasz obsługę samochodu w wymaganym zakresie oraz, czy potrafisz wykonać wylosowane manewry na placu manewrowym, a jeśli tę część egzaminu praktycznego zaliczysz, zabierze Cię na miasto. Tak właśnie wygląda egzamin. Po jego zdaniu będziesz mógł złożyć wniosek do Urzędu Miasta o wydanie prawa jazdy. I to by było na tyle.

Podsumowanie

Prawo jazdy posiadają miliony ludzi na całym świecie - i nie bez powodu. Umiejętność poruszania się samochodem daje nie tylko radość, ale też ma wymiar bardzo praktyczny. Jeśli więc do tej pory się wahałeś, zapisz się na szkolenie i zdaj egzamin w WORD. Całość szkolenia powinna Ci zająć około 3 - 4 miesięcy, ale możliwością samodzielnej jazdy będziesz mógł się cieszyć przez całe życie.


Drukuj