Egzamin na prawo jazdy - jak się dobrze przygotować?

Egzamin na prawo jazdy - jak się dobrze przygotować?

Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego? Wystarczy się nauczyć! Tu sprawa jest dość oczywista, dlatego nie będziemy się nią zajmować. Schody zaczynają się na kolejnym etapie, dlatego pytanie powinno brzmieć: jak zdać egzamin na prawo jazdy?. Egzamin praktyczny prawo jazdy to jeden z najbardziej stresujących egzaminów w życiu. Niestety, starając się o status kierowcy, nie da się go ominąć. Można na szczęście postarać się podejść do niego na spokojnie, a co za tym idzie - zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wyniku pozytywnego. Jak to zrobić? Mamy kilka porad, z których dowiesz się, jak zdać egzamin na prawo jazdy!

Po pierwsze: relaks

Łatwo powiedzieć! Niestety, egzamin państwowy na prawo jazdy wiąże się z wielkimi przeżyciami, do których trudno podejść na chłodno. Pomyśl o tym, że skupianie się na nadchodzącym i nieuniknionym wydarzeniu w niczym nie pomoże. Dlatego dzień przed "godziną zero" postaw na relaks i spraw sobie przyjemność. Niech to będzie spacer, lektura, film - cokolwiek co sprawi, że poczujesz się lepiej. Na sam egzamin spójrz z perspektywy czegoś nowego, co przytrafia ci się po raz pierwszy. Na pociechę warto dodać, że akurat ten debiut nie jest w gruncie rzeczy wart stresu i nieprzespanej nocy. A jeśli się nie uda? Cóż, wszystko jest dla ludzi. Kolejne podejścia także.

Po drugie: na spokojnie

Każdy egzamin na prawo jazdy kategorii B (i nie tylko) jest umawiany na konkretną datę. Kursant zna również przybliżoną godzinę, o której zostanie zaproszony na plac. Do WORD-u przyjedź jednak z zapasem czasu. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych stresów. Nie myśl o tym, czy zdążysz na czas - po prostu wyjedź odrobinę wcześniej. Na miejscu możesz zachować się na dwa sposoby. Możesz obserwować innych, uczestnicząc tym samym w ich nerwach. Możesz też przygotować się poprzez rzucenie okiem na plac manewrowy, jego poszczególne elementy i stojące na nim samochody.

Na placu

Pierwsze zadania, jakie postawi przed tobą examator, nie są zbyt skomplikowane. Włączenie i sprawdzenie działania świateł nie jest trudne. Nie inaczej jest z czynnościami kontrolno-obsługowymi. Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, wskazanie poziomu płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy lub sprawdzenie działania klaksonu nie sprawia na ogół wielu trudności. Gdy wykonasz podstawowe zadania i wsiądziesz do samochodu, pamiętaj o kilku rzeczach. Po pierwsze, ustaw prawidłowo fotel. Nie możesz siedzieć zbyt blisko, ani zbyt daleko od kierownicy - w przeciwnym razie twoje ruchy mogą być nie dostatecznie swobodne, a to nie ułatwi prowadzenia pojazdu. Zanim jednak ruszysz, upewnij się, że wszystkie drzwi są zamknięte, światła włączone, a ty masz zapięty pas bezpieczeństwa. Twój egzamin na prawo jazdy kategorii B właśnie się rozpoczyna.

Na drodze

Pierwsze koty za płoty! To, że udało ci się wyjechać z placu jest już powodem do zadowolenia. O czym musisz teraz pamiętać? Przede wszystkim, zanim wyprzedzisz, ominiesz, zawrócisz - włącz kierunkowskaz. Jeśli już wykonujesz, któryś ze wspomnianych manewrów - zachowuj bezpieczną odległość i bądź ostrożny. Uważaj na rowerzystów i pieszych! Zawsze zatrzymuj się przed przejściami, chyba, że masz zielone światło. Sygnalizacje świetlne są (obok znaków) kolejnym elementem, na który musisz zwracać uwagę. Co w przypadku, gdy samochód zgaśnie? Nic! Odpal go i zwyczajnie jedź dalej. Pamiętaj, że egzaminator nie chce, byś nie zdał. Jeśli nie dasz się ponieść emocjom, ryzyko popełnienia błędu znacząco spadnie. Miej na uwadze, że egzamin państwowy na prawo jazdy kończy się dopiero po powrocie do siedziby WORD-u i zgaszeniu silnika! Dopóki tam nie trafisz, egzamin praktyczny prawo jazdy trwa.

Dynamicznie

Podczas jazdy staraj się prowadzić dynamicznie. Dynamiczne przyspieszanie jest jedną z rzeczy ocenianych przez egzaminatora. Po zatrzymaniu się (np. przed sygnalizacją) ruszaj od razu, gdy zapali się zielone światło. Nie jedź zbyt długo na jednym biegu - zmieniaj je śmiało.

 

Zobacz także: Egzamin na placu manewrowym


Drukuj