Przygotowanie do jazdy, czyli jak ustawić fotel kierowcy, aby prowadzić bezpiecznie?

Przygotowanie do jazdy, czyli jak ustawić fotel kierowcy, aby prowadzić bezpiecznie?

Przyjęcie prawidłowej i komfortowej pozycji za kierownicą może stwarzać trudności w pierwszym kontakcie z nowym pojazdem. W każdym samochodzie istnieje większa lub mniejsza możliwość regulacji pozycji fotela kierowcy. W starszych pojazdach, które nie charakteryzują się luksusowym pakietem wyposażenia, można z reguły przysunąć się bliżej lub dalej pedałów oraz podnieść albo opuścić siedzisko. W nowych samochodach opcji regulacji jest znacznie więcej, a ponadto niektóre modele wyposażone są w funkcję zapamiętywania kilku profili. Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy? Na jakiej wysokości i głębokości powinien się on znajdować? Po czym poznać, czy dana pozycja za kierownicą jest bezpieczna? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Jak ustawić fotel kierowcy – odległość od pedałów

Optymalne ustawienia fotela kierowcy zależeć mogą od skrzyni biegów, ponieważ w samochodach z manualem trzeba być w stanie operować pedałem gazu, hamulca i sprzęgła. Przed przystąpieniem do jazdy trzeba upewnić się, czy dana pozycja pozwala swobodnie operować wszystkimi pedałami. Jeżeli bez zmiany pozycji nie jesteśmy w stanie docisnąć do końca któregokolwiek z nich, trzeba się odpowiednio odsunąć lub przysunąć. Przy manualnej skrzyni biegów noga oparta na sprzęgle powinna być delikatnie zgięta w kolanie.

Jak ustawić fotel kierowcy – odległość od kierownicy

Regulowana pozycja kierownicy to bardzo rozsądne udogodnienie, które niestety nie cieszy się dużą popularnością na europejskim rynku. W zależności od rozwiązań zastosowanych przez danego producenta pozwolić to może na podnoszenie, opuszczanie, wsuwanie i wysuwanie kierownicy. Z reguły przyjmuje się, iż optymalna odległość klatki piersiowej kierowcy od kierownicy wynosi około 30-40 cm, ale w praktyce zależy to w dużym stopniu od budowy ciała (np. długości rąk czy wysokości).

Jak ustawić fotel w aucie – oparcie

Optymalny kąt odchylenia oparcia w stosunku do siedziska wynosi około 100-110 stopni, ale reguła ta nie sprawdza się w przypadku wszystkich pojazdów. Sportowe auta wyposażone są często w kubełkowe siedzenia, które nie posiadają zbyt wielu opcji w zakresie regulacji. Docelowe ustawienia fotela kierowcy nie powinny w żaden sposób ograniczać widoczności, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jak wysoko ustawić fotel w samochodzie?

Podobnie jak w przypadku oparcia odpowiednia widoczność ma tu najwyższy priorytet. Sytuacja, w której kierowca musi nachylić za każdym razem, żeby zobaczyć, gdzie kończy się jego maska to przykład nieprawidłowego ustawienia fotela kierowcy.

Jak ułatwić sobie regularne ustawianie fotela?

Nowoczesne auta wyposażone w system do zapamiętywania kilku profilów kierowców to bardzo wygodne rozwiązanie, ale nie każdy przecież takie posiada. Doskonałą alternatywą dla gorzej wyposażonych aut jest zwykły marker kredowy, dzięki któremu w nieinwazyjny sposób można zaznaczyć sobie ulubioną pozycję.

 

Zobacz także: Eco driving

Czytaj więcej wpisów


Drukuj