JAK OPANOWAĆ STRES EGZAMINACYJNY ?
Jak sobie radzić z emocjonalnym " wrogiem numer jeden ", który zagraża większości osób zdających egzamin na prawo jazdy ?
Tak naprawdę przystępując do egzaminu najważniejsza jest motywacja i nastawienie osoby zdającej dobrego opanowania techniki kierowania samochodem, która będzie oceniana podczas egzaminu państwowego. Wstępnej weryfikacji nabytych podczas kursu prawa jazdy wiedzy i umiejętności dokonuje istruktor prowadzący podczas egzaminu wewnętrznego. Jego wynik stanowi dla kursanta ważny sygnał dotyczący poziomu jego przygotowania do egzaminu państwowego. Podczas egzaminu wewnętrznego kursant powinien nabrać przekonania, iż jest w stanie poradzić sobie, ze stawianymi przez egzaminatora wymaganiami oraz przekonać go o tym iż nabył umiejętności kierowania pojazdem. Nigdy nie należy podchodzić do egzaminu państwowego z założeniem, że " może jakimś cudem się uda " albo z założeniem iż " koniecznie muszę go zdać ".
Stres egzaminacyjny będzie mniejszy, gdy osoba przystępująca do egzaminu jest świadoma tego, co ją czeka. Warto zatem zapoznać się z przepisami dotyczącymi przebiegu egzaminu państwowego oraz kryteriami oceny wykonywania zadań. W trakcie trwania samego egzaminu, czynności związane z realizacją zadań na placu manewrowym należy wykonać spokojnie bez pośpiechu. Przed rozpoczęciem jazdy konieczne jest sprawdzenie stanu przygotowania samochodu, w tym przede wszystkim ustawienia fotela, kierownicy, zgłówka oraz lusterek. Do pierwszych czynności, które muszą być zrealizowane przez osobę egzaminowaną należą zapięcie pasów bezpieczeństwa, zamknięcie wszystkich drzwi w samochodzie, zwolnienie hamulca postojowego, włączenie obowiązkowych świateł, a tekże sprawdzenie stanu kontrolek sygnalizacyjnych - są to czynności bardzo proste a czas ich wykonywania i sprawdzania starać się wykorzystać do opanowania stanu emocjonalnego i zminimalizowania stresu. Z uwagi na fakt, iż samochód egzaminacyjny jest dla każdego kandydata na kierowcę przystępującego do egzaminu pojazdem nieznanym, wykonując jakiekolwiek czynności, zrobić to dokładnie i bez pośpiechu. Nie należy panikować, gdy egzamin nie przebiega po myśli egzaminowanego. Jeżeli zgaśnie silnik czy szarpnie samochodem to są to wpadki, które zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Trzeba się wówczas opanować, zmobilizować i skoncentrować na dalszej części egzaminu bez rozpamiętywania popełnionych błędów.
Egzamin w ruchu drogowym rozpoczynamy od ponownego sprawdzenia stanu przygotowania samochodu do jazdy. Spokojnie staramy się zrozumieć, polecenia wydawane przez egzaminatora, a w przypadku wątpliwości bez obaw możemy poprosić o ich powtórzenie. Nie zapominajmy jednak o tym, że egzaminator siedzi na miejscu pasażera, a na kandydacie na kierowcę który siedzi za kierownicą samochodu i nim kieruje spoczywa odpowiedzialność za realizację na drodze danego manewru zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego w połączeniu z analizą sytuacji na drodze. Nie należy spieszyć się z podejmowaniem decyzji dotyczącej wykonania wskazanego przez egzaminatora zadania na drodze, wystrzegając się przede wszystkim bezmyślnego powtarzania i dostosowywania się do zachowań, innych uczestników ruchu drogowego. Nie można zapomnieć bowiem o tym, że kilku lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie innych kierowców nie może być porównywane z kilkudziesięciogodzinnym doświadczeniem osoby zdającej.
By zminimalizować rosnący z godziny na godzinę stres, warto starannie rozplanować dzień egzaminu. Jeżeli istnieje możliwość wyboru godziny egzaminu, wybierajmy godziny przedpołudniowe, kiedy jasteśmy najbardziej wypoczęci, a nasz umysł pracuje najbardziej wydajnie. Pomoże nam to również ograniczyć napięcie wynikające z dłużącego się czasu oczekiwania na rozpoczęcie egzaminu. W tym dniu warto się zrelaksować i zapomnieć o czekającej nas próbie - poczytać książkę czy obejrzeć lekki film, który da nam możliwość oderwania od natarczywych myśli o zbliżającym się egzaminie. Podczas oczekiwania na zbliżający się egzamin unikajmy towarzystwa osób które swoimi często nieprawdziwymi opowieściami na temat przebiegu egzaminu czy złym nastawieniem potrafią zasiać w nas ziarno wątpliwości i paniki która sprawi, że wiara w nasze możliwości znacznie się obniży.
Wypoczęci, z pozytywnym nastawieniem, pewni swojej wiedzy i możliwości, zmniejszamy znacznie stres towarzyszący egzaminowi na prawo jazdy. A wszystkim Naszym kursantom życzymy bezproblemowego przebiegu egzaminu zakończonego oczywiście pozytywnym wynikiem! I niech wasze wszystkie obawy rozwieje stare polskie przysłowie - nie taki diabęł straszny jak go malują. POWODZENIA !
SZKOŁA BEZPIECZNEJ JAZDY
ECODRIVE